A díszalmafák (Malus) lombhullató fák vagy nagyobb cserjék, amelyeket elsősorban tavaszi gazdag virágzásuk és díszes termésük miatt ültetnek kertekbe és parkokba. Az alma nemzetségbe számos faj és fajta tartozik, amelyek változatos méretű, színű és formájú virágokkal, valamint apró, gyakran ehető termésekkel díszítik a tájat.
A díszalmafák 3–8 méter magasra nőnek, formájuk lehet bokros, szétterülő vagy oszlopos. Lombozatuk sűrű, leveleik zöldek, ősszel pedig sárga, narancs vagy vörös árnyalatban pompáznak.
A díszalmafák remekül mutatnak szoliterként, fasorokban vagy vegyes díszkertekben. Őszi terméseik madárcsalogató hatásúak, így a biodiverzitást is növelik. Egyes fajták termése lekvárok, szirupok vagy dekorációk készítésére is alkalmas.
A díszalmafák (Malus) viszonylag igénytelenek, de a megfelelő gondozás elősegíti a bőséges virágzást és a szép termésképzést.
A díszalmafák gazdag színvilágukkal, bőséges virágzásukkal és hosszan megmaradó terméseikkel az év nagy részében díszítik a kertet, ezért méltán népszerűek a kertépítészetben.