Az aranyeső (Laburnum) egy lombhullató cserje vagy kis fa, amelyet látványos, hosszú, aranysárga fürtvirágzatai miatt ültetnek dísznövényként. Nem tévesztendő össze a köznyelvben sokszor szintén aranyesőnek nevezett aranyvesszővel (Forsythia), amely egy virágzó díszcserje és virágai nem csüngőek. Az aranyeső (Laburnum) különösen tavasszal és kora nyáron nyújt lenyűgöző látványt, amikor csüngő virágfüzérei szinte beborítják a fát. Az aranyeső természetes élőhelye Közép- és Dél-Európa hegyvidéki területei, de dísznövényként világszerte elterjedt.
Az aranyeső (Laburnum) 3-7 méter magasra növő, laza koronájú cserje vagy kis fa.
Az aranyeső látványos virágzása miatt szoliter növényként, fasorokban vagy kisebb csoportokban is ültethető. Kertekben és parkokban a pergola vagy lugas fölé futtatva különösen mutatós, mivel virágfüzérei aláomló aranyzuhatagot alkotnak.
A díszítőértéke mellett az aranyeső jó méhlegelő, így segíti a beporzó rovarok munkáját. A fa fája kemény és tartós, ezért egyes helyeken famegmunkálásra is használják.
Összességében az aranyeső egy gyönyörű, de gondos elhelyezést igénylő dísznövény, amely megfelelő körülmények között minden tavasszal káprázatos aranysárga virágözönnel ajándékozza meg kertjének tulajdonosát.