TOP termékek

Látogató számláló

0
1
4
1
5
4
5

Segíthetek? +36302856255

Blog

Szőlő ültetés lépésről-lépésre

Bioritmus Kertészet
2024.02.25 17:19
Szőlő ültetés lépésről-lépésre

A szőlőültetés nem csupán a talajba tett növény gyökereinek elhelyezéséből áll, hanem magában foglalja a megfelelő fajtaválasztást, a környezeti igények figyelembevételét, valamint a gondozás és művelés számos aspektusának megértését. Ebben a cikkben részletesen feltárjuk a szőlőültetés tudományos és gyakorlati vonatkozásait és az ültetés folyamatát.

A szőlőültetés nem csupán a talajba tett növény gyökereinek elhelyezéséből áll, hanem magában foglalja a megfelelő fajtaválasztást, a környezeti igények figyelembevételét, valamint a gondozás és művelés számos aspektusának megértését. Ebben a cikkben részletesen feltárjuk a szőlőültetés tudományos és gyakorlati vonatkozásait és az ültetés folyamatát.

A Célirányos Fajtaválasztás Fontossága

A szőlőültetés első és meghatározó lépése a megfelelő szőlőfajta kiválasztása, amely összhangban van a telepítés céljával. Egyes fajták ideálisak étkezéshez, mások házi borkészítéshez vagy akár piaci termeléshez. A lugast kívánók esetében csemegeszőlő-oltványok választása ajánlott, különböző érési idővel rendelkező fajtákból, hogy hosszú ideig élvezhessük a friss gyümölcsöket.

A Szőlő Igényei és Talajkészítés

A szőlő igényes növény, amely napos, védett területet kedvel. Bár alkalmazkodik a sziklás, köves területekhez és a futóhomokhoz is, optimális környezetként a mélyrétegű, tápanyagban gazdag talajokat részesíti előnyben. Fontos megemlíteni a szőlő klorid érzékenységét és a kálium tápelem kiemelkedően fontos szerepét a szőlő számára ezért javasoljuk a kloridmentes, azaz szulfátos komplex prémium NPK műtrágyáinkat magas kálium tartalommal. A szőlőültetés előtt gondos talajelőkészítés szükséges. A gödörnek legalább 40x40 cm alapterületűnek és kb. 60 cm mélynek kell lennie. A talajt, ha szükséges, gazdag kerti földdel és szerves- vagy gyökeresedést serkentő indító műtrágyával kell feljavítani. Fontos megemlíteni a szőlő klorid érzékenységét és a kálium tápelem kiemelkedően fontos szerepét a szőlő számára ezért javasoljuk a kloridmentes, azaz szulfátos komplex prémium NPK műtrágyáinkat magas kálium tartalommal. A gödörbe por alakú talajfertőtlenítőt is szórunk a kártevők elleni védelem érdekében.

Az Ültetési Folyamat és Az Oltványok Előkészítése

Az ültetés előtt az oltványokat néhány órára vízbe állítjuk, majd eltávolítjuk az oldalgyökereket és rövidítjük a talpgyökereket kb. 8-10 cm hosszúságúra. Az oltványok hosszú gyökérrel való ültetése elkerülendő, mert a visszahajló gyökerek hosszú távon a növény pusztulását okozhatják. Az oltványokat az ültetés során bő vízzel öntözzük, majd tömörítjük a talajt.

Kupacolás és Az Első Gondozások

Az ültetett növényt porhanyós földdel felkupacoljuk annyira, hogy a a földtakarás teljesen eltakarja a viaszos részt és megvédje, nem fletétlenül a hidegtől, sokkal inkább a korai rügyfakadástól és az ebből eredő kiszáradástól. A felkupacolt szőlő gyökere így azelőtt fejlődésnek indul, hogy a levelek megjennének. A földkupacot fokozatosan bontjuk le óvatosan 2-3 menetben, ahogy a friss hajtások megjelennek. Miután teljesen lebontottuk a kupacot (de akár már előtte is) készítsünk földből tányért az oltvány köré, melybe legalább 5 liter vizet tudunk önteni.

Nevelési Rendszerek és Ápolási Munkák

A további nevelési fázisok során el kell dönteni, milyen művelési rendszerben szeretnénk nevelni a szőlőt. A kordonos és a tőkés nevelési rendszerek eltérő metszést és gondozást igényelnek. A szőlő igényes a rendszeres tavaszi metszésre, nyári hajtásválogatásra és kacsolásra.

Összegzés

A szőlőültetés nem csupán a növény talajba helyezését jelenti, hanem egy több lépcsős folyamatot, amely a célirányos fajtaválasztástól a megfelelő talajkészítésen és ültetésen keresztül a gondozás és nevelés különböző szakaszaival foglalkozik. Az alapos tervezés és kivitelezés révén sikeres szőlőültetés valósítható meg, amely néhány éven belül bőséges termést eredményez.